Święto Lasu w Żarach

   
   23 września w Żarach odbyła się wspaniała impreza plenerowa skierowana do wszystkich miłośników lasu. Przygotowano bogaty program wydarzenia i wiele atrakcji dla każdej grupy wiekowej. Podczas imprezy nie zabrakło akcentów łowieckich takich jak pokazy psów myśliwskich, pokazy wabienia, sygnałów czy poczęstunek bigosem myśliwskim. 

   Organizatorem imprezy była Fundacja Natura - http://naturapolska.com/

  Święto Lasu rozpoczął Prezes fundacji Pan Tomasz Żółkiewicz ...

SL1
   Na terenie miejskiego stadionu swoje stoiska przygotowało ponad 60 wystawców. Wszystkie budziły zainteresowanie licznie przybyłych gości z Polski i z ... Niemiec. Wydarzenie zorganizowane blisko zachodniej granicy przyciągnęło naprawdę licznych gości zza Odry. 

SL4

   Ponieważ impreza dotyczyła lasu, wystawcy zaprezentowali cały przekrój tego co z lasem związane. Były wyroby z dziczyzny, wyroby z drewna, wilkiny itd. itd.

SL2

   Las to także wszelkiego rodzaju dary lasu. Nie zabrakło więc stoisk z miodami, ziołami i edukacyjnych np. z grzybami. Każdy mógł na własne oczy poznać większość gatunków spotykanych w naszych lasach, nauczyć się rozpoznawać jadalne od trujących oraz porozmawiać z ekspertami w tej dziedzinie.

SL3

   Jak zawsze nie zawiodły Lasy Państwowe, które przygotowały liczne atrakcje dla naszych najmłodszych. Wiadomo przecież że "czym skorupka za młodu nasiąknie ..."
   Leśnikom należą się ogromne słowa uznania i podziękowania za edukację. Stoiska Lasów Państwowych były dosłownie oblegane przez cały czas trwania imprezy. Najmłodsi (chociaż nie tylko) mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursach i zabawach. Były także atrakcje dla nieco starszych gości imprezy. Mi osobiście udało się zdobyć najnowszy numer wydawnictwa Echa Leśne z pięknym filmem p.t. "Lasy bagienne".

SL5

SL6

   Długo można by opisywać co zostało zrobione czy przedstawione. Były pokazy straży pożarnej, drwali, rzeźbienie piłą w drewnie, zbijanie budek lęgowych, prezentacja maszyn leśnych itd. itd.

   Co najważniejsze, nie zabrakło akcentów łowieckich. Na szczęście są jeszcze w Polsce organizacje - jak własnie organizator wydarzenia Fundacja Natura - które doskonale rozumieją, że łowiectwo jest nierozerwalnie związane z lasem, jest jego cząstką, a dziczyzna jest darem lasu i nie można myśliwych traktować jak czegoś złego. Podczas tej imprezy swoje stoiska miały także dwa koła łowieckie a goście mogli spróbować wielu potraw z dziczyzny. Były pokazy psów, sokolników, gry na rogach ...

SL7

   Co ciekawe ogromną wiedzę o znaczeniu łowiectwa i kulturę wykazują nasi zachodni sąsiedzi, którzy licznie przybyli na Święto Lasu. Bardzo miło i serdecznie odnosili się do myśliwych, nie było żadnych oznak niezrozumienia czy wrogości, jak to często ma miejsce wśród (na szczęście nielicznych) naszych rodaków. Nikt z przybyłych gości nie krytykował leśników, że wycinają lasy, nikt nie krytykował myśliwych, że gospodarują zwierzyną. Niestety edukacyjnie w tej dziedzinie jesteśmy jeszcze daleko za innymi narodami. Na szczęście są ludzie, którzy chcą i potrafią przekazać innym wiedzę o lesie i o wszystkim tym co z lasem jest związane. Dlatego też, ogromne słowa uznania i podziękowania należą się organizatorom Święta Lasu - Fundacji Natura. Darz Bór!

   Piotr Gawin

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Daj się odnaleźć

Wspomnienia z kniei

Ankiety łowieckie

Pogotowie postrzał.

TOP