Z Jankowskim w tajdze

Jankowski

"Z Jankowskim w tajdze" to zbiór opowiadań i wspomnień angielskiej pisarki Mary Linley Taylor, która w pierwszej połowie XX wieku przebywała w Korei i tam właśnie spotkała się z Jurijem Jankowskim.


Jankowski miał polskie korzenie, chociaż urodził się jako obywatel rosyjski. W wyniku wydarzeń jakie miały miejsce W Rosji musiał uciekać z tego kraju i osiedlił się w Korei. Ten los spotkał także tysiące innych osób.


Jednym z głównych zajęć ludzi zamieszkujących wschodnie kresy Rosji było polowanie, które od najmłodszych lat pochłonęło także Jankowskiego. Po osiedleniu się w nowej ojczyźnie Jankowski dalej spełnia się jako myśliwy. Był także znanym hodowcą, entomologiem i ornitologiem a co najważniejsze dobrym człowiekiem, dzięki któremu wielu ludzi znalazło swój nowy dom na obcej ziemi.


Czytelnik ma wyjątkową okazję poznać historię i codzienne, ogromnie trudne życie mieszkańców tajgi. Los sprawił, że musieli żyć w czasie i w miejscu, gdzie nie tylko polityczna zawierucha nie sprzyjała ludziom. Także dzikie tereny tajgi i panujący tam klimat sprawiał codzienne życie niezwykle uciążliwym. Jednak ludzie pokroju Jankowskiego potrafili odnaleźć się i często nawet korzystać z sytuacji. Większość musiała posiąść sztukę i umiejętność polowania na dziką zwierzynę, dzięki czemu mogli przeżyć. Polowanie dostarczało mięsa oraz niekiedy pozwalało zarabiać.


Z książki dowiemy się o łowach, których my już praktycznie nie mamy możliwości przeżyć. Trudno dzisiaj wyobrazić sobie bezkres zimowej tajgi, brak podstawowych środków komunikacji, niedostatek dobrej i nowoczesnej broni oraz możliwości szybkiego przemieszczania się. Ówcześni myśliwi poruszali się konno lub pieszo, pokonując nierzadko po kilkadziesiąt kilometrów dziennie, do tego narażając się na spotkania z największymi i najgroźniejszymi drapieżnikami tajgi – tygrysami.
Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem i już od pierwszych stron wciąga czytelnika, tak że trudno się od niej oderwać.


Książkę można zamówić w sklepie internetowym wydawnictwa ATRA – www.atraworld.pl

Wydawnictwo ATRA WORLD
Rok wydania 2021

Stron 192
Oprawa miękka
ISBN 9788365443342

 

Daj się odnaleźć

Wspomnienia z kniei

Ankiety łowieckie

Pogotowie postrzał.

TOP